Galeria

Wycieczka Czerwiec 2018

Styczeń 2018

TEATRZYK
Udział w spektaklu ,,Król Maciuś” w wykonaniu artystów Teatru ,,O Rety” z Jaworzna, dał nam możliwość aktywnego udziału w tworzeniu akcji fantastycznej opowieści. Przedszkolaki poczuły się ważne , bo od nich zależały losy bohatera prezentowanego widowiska.

BAL KARNAWAŁOWY
,,Jak wesoło dziś w przedszkolu, wszędzie słychać brawa, gra muzyka już od rana – przecież to karnawał”.

LEPIMY BAŁWANA
Udało się nam pierwszy raz tej zimy ulepić bałwanka. Obiecujemy, że będzie ich więcej jak tylko znów popada śnieg.

WARSZTATY CERAMICZNE
Dzisiaj nasze dłonie i paluszki doskonaliły się w lepieniu ślimaczków, które po wymalowaniu i wypaleniu staną się kolejnym elementem w własnej kolekcji każdego przedszkolaka.

ZAJĘCIA UMUZYKALNIAJĄCE

NASZE PRACE

Grudzień 2017

MIKOŁAJ
6 grudnia – najbardziej oczekiwany dzień w roku. Za to, że byliśmy bardzo grzeczni odwiedził nas św. Mikołaj ze wspaniałymi podarunkami, i to nie sam, ale z zabawnym elfikiem i dobrą wróżką. Przed spotkaniem z dostojnym gościem wszystkie dzieci z przejęciem obejrzały wzruszające przedstawienie , które pokazało, że prezenty są dobre i potrzebne, ale najważniejsza jest kochająca rodzina. Dziękujemy św. Mikołajowi.

WARSZTATY NAUKOWE
Kolejny raz zawitał do przedszkola dr WOW. Tym razem tematem eksperymentów naukowych było powietrze i siła grawitacji, a nawet przewodnictwo elektryczne. Już wiemy, że jak nie ma powietrza, to jest próżnia, a w niej z małego balonika urośnie duży, a w próżni prąd nie popłynie i nie zaświeci. Dr WOW jest już naszym dobrym przyjacielem i czekamy na kolejne spotkanie z nim i jego fascynującymi eksperymentami.

CHOINKA ZIELONA
„….Zawiesimy świecidełka i wydmuszki z jajek żebyś była taka piękna jakbyś wyszła z bajek”
„Choinko pachnąca jak zielony las, my ciebie lubimy, a ty lubisz nas.”

JASEŁKA
„Jezusa narodzonego wszyscy witajmy……” W szczególną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia weszliśmy podczas występu jasełkowego, na który zaprosiliśmy nasze rodziny . Przedszkolna sala zamieniła się na ten wyjątkowy czas w Betlejem. Z wielkim przejęciem wystąpiły bielutkie aniołki, góralscy pastuszkowie, kolorowi Trzej Królowie, by złożyć hołd maleńkiemu Jezuskowi. Było wzniośle i uroczyście, oraz radośnie kiedy razem z rodzicami śpiewaliśmy kolędy.

ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

WARSZTATY CERAMICZNE

ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE

ZAJĘCIA TANECZNE

NASZE PRACE

CZYTALI NAM

Listopad 2017

PROJEKT EDUKACYJNY „W KRAJU ORŁA BIAŁEGO”
Dzieci z grupy starszej wzięły udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „W Kraju Orła Białego”, którego celem było pielęgnowanie wartości patriotycznych wśród najmłodszych. Podczas realizacji projektu, dzieci poznawały legendy związane z naszym krajem oraz uczyły się szacunku dla symboli narodowych. Starszaki poznawały przedmioty, budowle i miejsca charakterystyczne dla Polski i naszego regionu. Wykonały też wiele prac plastycznych. Pszczółki poznały trudną historię naszej Ojczyzny, której przez 123 lata nie było na mapie Europy. Odwiedziliśmy pomnik poświęcony poległym bojownikom w walce o wolność Ojczyzny, który znajduje się w pobliżu naszego przedszkola. Uwieńczeniem całego tygodnia poświęconego tematom patriotycznym był występ dzieci podczas VIII Koncertu Pieśni i Piosenki Patriotycznej, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową – oddziały gimnazjalne w Tęgoborzy. Podczas koncertu dzieci zaprezentowały wiersz L. Wiszniewskiego „11 Listopada”, zaśpiewały piosenkę „Jesteśmy Polakami” (sł. i muz. U. Pakuła) oraz zatańczyły poloneza.

KONCERT PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

TEATRZYK
Wszystkie dzieci uczestniczyły w przedstawieniu pt. ” Koziołek Matołek” przygotowanym przez grupę teatralną Bajarz Nowy Sącz. Dwaj znani mam już panowie potrafili zaciekawić i zaangażować dzieci w przebieg przygód sympatycznego koziołka, który w ich interpretacji okazał się jeszcze bardziej odważny i śmieszny niż w książeczce Kornela Makuszyńskiego.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
W pamięci dzieci pozostanie Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Przedszkolaki zaprosiły do Przedszkola swoje ulubione pluszaki.Był bal z misiami, była praca plastyczna, której bohaterem były misie, były też pamiątkowe dyplomiki.

JAK PADA DESZCZ
Przedszkolaki z grupy młodszej dowiedziały się jak, skąd i w jaki sposób pada deszcz, a wszystko za sprawą eksperymentu przyrodniczego, w którym uczestniczyły na zajęciach.

PARASOLOWA ORKIESTRA
W sali starszaków zrobiło się deszczowo za sprawą parasoli, które wypełniły całą salę. Dzieci wykonały interpretację ruchową do piosenki „Hej pada, pada deszczyk” (sł. i muz. M. i M. Kluza), wykorzystując drewniane pałeczki, którymi grały na parasolach w rytmie piosenki.

ZAJĘCIA UMUZYKALNIAJĄCE

ZAJĘCIA TANECZNE

ZAJĘCIA CERAMICZNE

GIMNASTYKA KOREKCYJNA

NASZE PRACE

CZYTALI NAM

Październik 2017

KINO JAZDA
Jak co roku dzieci z grupy starszej wzięły udział w Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINO JAZDA, zorganizowanym przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu. Organizatorzy zaprezentowali nam wyjątkowe filmy wybrane ze względu na niebanalne i mądre historie a także filmy nagrodzone na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Przebywanie wśród barwnych postaci bajkowych i możliwość pomalowania twarzy stanowiły dodatkowe atrakcje, które pozostaną w pamięci dzieci.

DZIEŃ NAUCZYCIELA
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej przedszkolaczki przygotowały dla pań miłą niespodziankę. Oprócz krótkiego występu artystycznego własnoręcznie wykonały kolorowe kule do kąpieli z naturalnych składników, takich jak soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, oliwa z oliwek, olej kokosowy, barwniki spożywcze i olejek pomarańczowy. Oczywiście zanim dzieci wręczyły paniom pachnący upominek, same sprawdziły jak kula zachowuje się w wodzie.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka, to jedno z najbardziej wzruszających momentów w życiu przedszkola. Nowe dzieci stały się prawdziwymi Przedszkolakami. Grupa młodsza Biedroneczki jak i starsza Pszczółki zaprezentowały przed zebranymi gośćmi króciutki występ artystyczny nagrodzony gromkimi brawami. Symboliczne plakietki i dyplomy upamiętnią tę chwilę na przyszłość.

WARSZTATY NAUKOWE
Nasze przedszkole odwiedził Dr Wow. Naukowiec, który uwielbia eksperymenty. Dla dzieci zaserwował wspaniałą mieszankę magicznych pokazów naukowych z użyciem miedzy innymi wody i suchego lodu. Poprzez zaskakujące efekty doświadczeń przeprowadzanych na oczach i z udziałem dzieci /a były to mgiełki, mgły, wybuchy, bańki, magiczne ciasto, magiczna pianka i wiele innych/ obudził w przedszkolakach ciekawość świata techniki i dostarczył wiele radości i wiedzy o otaczającym nas świecie. Kolejne spotkanie z Dr Wow już w grudniu. Tym razem doświadczymy eksperymentów z grawitacją.

SAŁATKA JARZYNOWA
Kształtując zdrowe nawyki żywieniowe, zachęcamy naszych podopiecznych do spożywania warzyw pod różnymi postaciami. Tym razem starszaki przygotowały własnoręcznie sałatkę jarzynową na podwieczorek dla wszystkich dzieci. Okazało się, że małe rączki potrafią pokroić warzywa w doskonałą kosteczkę , a kolorowa sałatka smakowała nawet niejadkom.

ZAPASY NA ZIMĘ
,,W spiżarni, na półkach zapasów bez liku Są dżemy, kompoty, słodki miód w słoiku…”
Dzieci z grupy starszej przygotowały z jesiennych owoców pyszne kompoty do naszej spiżarni w kąciku przyrody, bo: …gdy będzie zimą tęgi mróz na dworze, zapachnie nam latem, gdy słoik otworzę.

JESIENNE RYTMY
Podczas zajęć matematycznych chętnie wykorzystujemy naturalne okazy przyrodnicze. Dzieci przeliczają kasztany, orzechy, żołędzie, szyszki oraz uczą się dostrzegać i kontynuować podany rytm.

JESIENNE INSPIRACJE
W naszym przedszkolu już tradycyjnie zorganizowaliśmy rodzinny konkurs plastyczny poświęcony tematyce jesiennej. Rodzice i dzieci jak zwykle wykazali się ogromną kreatywnością i przygotowały wspaniałe prace. Powstały artystyczne. kolorowe kompozycje, które udekorują mam przedszkole na czas szarych jesiennych dni. Dziękujemy za zaangażowanie , a przede wszystkim za czas spędzony z dziećmi na wspólnej pracy.

JESIENNE PORZĄDKI

BAL JESIENNY
19 października odbył się wspaniały bal, któremu przewodniczył profesjonalny wodzirej. Przedszkolaczki dzięki pomysłowości i twórczej wyobraźni rodziców w barwnych, jesiennych strojach chętnie uczestniczyły w jesiennych zabawach i konkursach. Podczas balu wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe medale, zostały również wręczone dyplomy i nagrody dla uczestników konkursu „Jesienne inspiracje”.

TEATRZYK
Kolejna przygoda z teatrem w przedszkolu to spotkanie z artystami Teatru UŚMIECH z Krakowa w pouczającym i zabawnym spektaklu ,,Wspaniały Romek’’. Interaktywny rodzaj widowiska zainteresował i zaangażował każde dziecko bez wyjątku. Roześmiane buzie i mocne brawa mówiły za siebie.

COŚ SŁODKIEGO

NASZE PRACE

ZAJECIA CERAMICZNE

ZAJĘCIA TANECZNE

ZAJĘCIA UMUZYKALNIAJĄCE

CZYTALI NAM

Wrzesień 2017

TEATRZYK
Po obejrzeniu teatrzyku pt. ”Kocmołuszek ” wystawionego przez Teatr Lalek Bajka z Barcic, na długo zapamiętamy, że aby być silnym i zdrowym, należy się zdrowo odżywiać i dbać o czystość.

SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZAMI POLICJI WODNEJ
Przedszkolaki spotkały się z funkcjonariuszami Policji Wodnej, którzy przypłynęli do nas z Rożnowa łodzią policyjną. Z zainteresowaniem dzieci słuchały przestróg i wskazówek uświadamiających zasady bezpieczeństwa w kontakcie z wodą i podczas przebywania w pobliżu zbiorników wodnych. Goście pokazali jak prawidłowo założyć kamizelkę ratunkową – chętnych do przymierzenia nie brakowało.

POGADANKA O BEZPIECZEŃSTWIE
Gościliśmy w naszym przedszkolu panów Policjantów z Komendy Policji w Łososinie Dolnej. Uświadomili nam jak zachować się, aby było bezpiecznie na drodze, w domu i w wielu innych miejscach. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć z bliska policyjny radiowóz i jego wyposażenie. Syrena alarmowa naprawdę głośno wyje.

ZDOBYWAMY ODZNAKĘ WZOROWEGO PIESZEGO
Maluszki już wiedzą jak należy bezpiecznie przechodzić przez ulicę – wszyscy zasłużyli i otrzymali
oznaki „Wzorowego pieszego”.

MALI RATOWNICY
Obie grupy dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy na poziomie dostosowanym do ich wieku. Przedszkolaki ćwicząc na swoich misiach- pacjentach nauczyły się jak należy prawidłowo zabandażować chorą nóżkę. Dowiedziały się również, co to jest sztuczne oddychanie i dlaczego czasami trzeba pomasować serduszko. Nikt nie bał się fantoma, a w nagrodę każdy otrzymał pamiątkowy dyplom z rąk przedstawicieli Ratownictwa Medycznego, którym dziękujemy za cenne instrukcje i wskazówki.

NASZE ZASADY
Dzieci z grupy starszej ustaliły wspólne zasady, dzięki którym wszyscy będą mogli czuć się w przedszkolu dobrze i bezpiecznie. Starszaki odbijając swój palec, podpisały wspólną umowę, która będzie towarzyszyła im cały rok.

SAŁATKA OWOCOWA
Łączymy przyjemne z pożytecznym. Przygotowanie pysznego podwieczorku nie tylko stanowi świetną zabawę – inną od codziennych zajęć, ale uczy współdziałania dla osiągnięcia wspólnego celu, szacunku dla pracy pani kucharki, podstawowych zasad higieny oraz pomaga doskonalić sprawność manualną.

ZABAWY Z PLASTELINĄ
Wyklejanie kropelek deszczu za pomocą plasteliny dało maluszkom dużo radości. Podczas tej zabawy świetnie się bawili, ale przede wszystkim rozwijali wyobraźnię, sprawność manualną, wytrwałość oraz zdolność koncentracji uwagi.

MALI NAUKOWCY
Przy okazji rozmów na temat zdrowych zębów sprawdziliśmy jak szkodliwa może być dla nich coca-cola. Wykorzystaliśmy do tego celu jajko gdyż w swojej budowie, podobnie jak zęby, mają wapń. Ugotowane umieściliśmy na jeden dzień w napoju. Dzieci zobaczyły, że na drugi dzień było czarne i brzydkie. Na szczęście z pomocą przyszła szczoteczka i pasta, która wyczyściła jajko. Przedszkolaki jednogłośnie stwierdziły, że lepiej unikać coli i koniecznie trzeba regularnie myć zęby żeby zawsze były białe.

MALOWANIE PIANĄ
Poznając przybory toaletowe postanowiliśmy wykorzystać szampon do stworzenia kolorowej piany. Starszaki były zachwycone, kiedy tworzyli barwną pianę przy pomocy słomek i ta wylewała się z kubeczków na stoliki.

NASZE SAMOCHODY

ZAJĘCIA TANECZNE

ZAJĘCIA CERAMICZNE

ZAJĘCIA RYTMICZNE

POCZYTAJ MI MAMO, POCZYTAJ MI TATO

Czerwiec 2017

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
Uroczystość zakończenia roku szkolnego to z jednej strony czas radosny, kiedy z dumą obserwujemy jak nasze dzieci zmieniły się w ciągu całego roku – mają odwagę, aby wyjść na środek i zaprezentować się przed niemałą publicznością, śpiewają, recytują wiersze, tańczą. Z drugiej jednak strony z łezką w oku żegnamy kolejny rocznik absolwentów naszego przedszkola. W tym roku aż 20 dzieci opuszcza przedszkolne progi, aby rozpocząć naukę w szkole. Życzymy Wam samych sukcesów w nauce i zapewniamy, że na zawsze pozostaniecie w naszych sercach. Wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom życzymy miłych, bezpiecznych wakacji.

ZAJĘCIA CERAMICZNE

NASZE PRACE

TEATRZYK

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Przedszkolaki uwielbiają zabawę na świeżym powietrzu, a na podwórku czują się jak ryby w wodzie. Dzieci mogły wykorzystać zrobione wcześniej papierowe lornetki do poszukiwania ciekawych roślin i owadów. Oprócz zabaw na podwórku i w ogródku przedszkolnym, przedszkolaczki ostatnio bardzo lubią małe i duże wędrówki po naszej, jakże pięknej okolicy. Dzieci z radością czekają na „pikniki”, kiedy to zabieramy koce, wodę, „małe co nieco” i rozpoczynamy naszą wędrówkę. Starsze przedszkolaki udały się nawet na „Rachów”, skąd mogliśmy podziwiać malownicze krajobrazy i odpocząć, nasłuchując dźwięków lasu.

NA LODY
Przedszkolaczki odwiedziły pobliską piekarnię, w której można kupić najpyszniejsze lody w okolicy.

PODWIECZOREK POD CHMURKĄ

Korzystając z pięknej pogody starszaki postanowiły przenieść jadalnie na zewnątrz i zorganizowały podwieczorek pod chmurką. Świeże powietrze zaostrzyło apetyt i nawet niejadki zjadały przygotowane kanapki ze smakiem.

DZIEŃ DZIECKA

Z okazji Dnia Dziecka pojechaliśmy na wycieczkę  do Brzeska na „Ranczo Pasja”. Podróż była daleka, pogoda przepiękna, dzieci podekscytowane, a plecki pełne smakołyków. Na miejscu czekało na nas mnóstwo atrakcji – każde dziecko samo decydowało, z której z nich chce korzystać. Największym zainteresowaniem cieszyły się dmuchane zjeżdżalnie, basen z piłeczkami, tor  łuczniczy, tyrolka, jazda po torze terenowym na quadach oraz ścianka wspinaczkowa.  W przerwie dzieci dostały drożdżówkę i herbatę, aby nabrać sił do dalszej zabawy. W drodze powrotnej w autobusie było niezwykle cicho, bo… większość przedszkolaczków po dniu pełnym wrażeń zasnęła. A w przedszkolu czekał na nas pyszny obiadek i dalszy ciąg zabaw w ogródku przedszkolnym.

Maj 2017

TEATRZYK

Gościliśmy w naszym przedszkolu Teatr TOMCIO z Nowego Sącza, który przedstawił dzieciom nowoczesną wersję bajki o Jasiu i Małgosi. Główni bohaterowie, wędrując po lesie, uczyli przedszkolaczków zasad ekologii.

DZIEŃ RODZINY

26 maja w naszym przedszkolu odbyła się wielka uroczystość – Dzień Rodziny. Dzieci z obu grup przedszkolnych przygotowywały się cały miesiąc do występu dla swych rodziców: śpiewały piosenki, tańczyły, recytowały wiersze i oswajały się z mikrofonem. Nasi mali artyści mimo początkowej tremy zaprezentowali się wspaniale i sprawili ogromną radość swoim najbliższym. Po występie dzieci wręczyły rodzicom upominki i zaprosiły na wspólny poczęstunek.

WYJŚCIE DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Dzieci  grupy starszej zostały zaproszone do SP na spektakl pt. „Wiosna w pracowni malarza Pankracego”, przedstawiony przez dzieci należące do kółka teatralnego. Starszaki z wielkim zainteresowaniem oglądały występ starszych kolegów, miały też okazję spotkać absolwentów naszego przedszkola. Na przedszkolaczków czekał  także słodki poczęstunek oraz upominki wykonane własnoręcznie przez dzieci z kółka teatralnego.

GIMNAZJALIŚCI DLA PRZEDSZKOLAKÓW
Nie po raz pierwszy odwiedziły nas starsze koleżanki z Gimnazjum w Tęgoborzu by poczytać nam piękne bajeczki. Każde takie spotkanie to nowa przygoda, która otwiera nam magiczny świat ukryty w książkach.

PIKNIK
Dzisiaj piękna pogoda, więc Biedronki ,,wyfrunęły” z przedszkola, by poszukać zielonego i bezpiecznego miejsca na mały piknik. Znalazły je w ogrodzie rodziców jednej koleżanki. Była zielona trawka, dużo miejsca na zabawę, a nawet trampolina. Było super.

ZAJĘCIA PLASTYCZNE

ZAJĘCIA CERAMICZNE

Kwiecień 2017

WYCIECZKA

11 kwietnia dzieci z grupy starszej pojechały na wycieczkę do Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu na spektakl pt. „Karolcia” w wykonaniu Teatru profilaktycznego ALERT. Spektakl oparty był na dobrze znanej przedszkolakom książce M. Kruger o tym samym tytule. Zaczarowany niebieski koralik przeniósł widzów w magiczny świat, w którym każde marzenie może się spełnić. Starszakom szczególnie spodobała się postać Filomeny – złej, ale jakże komicznej czarownicy.

KONKURS WIELKANOCNY

W naszym przedszkolu został zorganizowany wielkanocny konkurs plastyczny skierowany do dzieci oraz rodziców naszych przedszkolaczków. Przepiękne prace były ozdobą naszego przedszkola, a uczestnicy jak zwykle wykazali się ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością.

PRACE PLASTYCZNE WIELKANOCNE

W korytarzu przedszkolnym zawisły wielkanocne prace naszych przedszkolaczków. Nie zabrakło pisanek, kurczaczków, zajączków czy baranków. Do prac oprócz tradycyjnych materiałów plastycznych zostały wykorzystane także produkty takie jak mak, wiórka kokosowe, grysik, ziarna kawy, popcorn.

ŚWIĄTECZNE KURCZACZKI

Starszaczki przygotowały kurczaczki z rzeżuchą, które będą ozdobą świątecznych stołów. Dzieci najpierw malowały połówki skorupek jajek na żółto, a później siały w nich rzeżuchę. Codziennie obserwowaliśmy jak kurczakom rosną zielone „włosy”.

Z ŻYCZENIAMI

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, przedstawiciele przedszkolaczków wraz z wychowawczyniami odwiedzili zaprzyjaźnione instytucje oraz księży, aby złożyć świąteczne życzenia.

MAŁY ROBINSON

Maluszki wybrały się na wycieczkę do Centrum Zabaw Dziecięcych „Mały Robinson”.  Już sam przejazd busem był dla dzieci wielką atrakcją. Wszystkie maluszki doskonale się bawiły, była również przerwa na „małe co nie co”, aby nabrać sił do dalszej zabawy.

Marzec 2017

Ważne wydarzenia

ILUZJONISTA

3 marca nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość – iluzjonista pan Wiesław Jaśkowski. Artysta swój występ rozpoczął od recytacji wiersza J. Brzechwy „Kłamczucha” (w nawiązaniu do akcji „Cała Polska czyta dzieciom”), a następnie przedstawił przedszkolaczkom niezwykłe sztuczki magiczne. Zarówno dzieci, jak i nauczycielki były pod ogromnym wrażeniem wspaniałego występu.

AUDYCJA MUZYCZNA  – „CZŁOWIEK ORKIESTRA”

15 marca w naszym przedszkolu odbyła się audycja muzyczna w wykonaniu Wiesława Pyzalskiego  pt. „Człowiek Orkiestra”. Podczas audycji dzieci miały okazję poznać ciekawe instrumenty muzyczne, m. in. kazobo,  kazobie, pianino cyfrowe, dzwonki diatoniczne, bum – bum rurki, grzechotki, krowi dzwoneczek, tamburyn, gitarę. Wybrane przedszkolaki wykonały improwizację rytmiczną na prostych instrumentach perkusyjnych niemelodycznych do utworów muzyki filmowej. Artysta zapoznał dzieci z wartościami rytmicznymi nut oraz z fonogestyką.

POWITANIE WIOSNY
21 marca przedszkolaczki powitały Panią Wiosnę, która od dawna nieśmiało zaglądała do przedszkolnych okien i zostawiała swoje ślady w przedszkolnym ogródku w postaci wczesnowiosennych kwiatów, pąków i bazi. W tym dniu towarzyszył nam kolor zielony. Obie grupy przedszkolne z kwiatami w dłoniach i śpiewem na ustach wzięły udział w wiosennym marszu ulicami Tęgoborzy.

TEATRZYK – „JAŚ I MAŁGOSIA”

LITTLE ANT UNDER THE WATER
„Pszczółki” przeżyły niesamowitą przygodę z językiem angielskim. Podczas realizacji projektu „Little Ant under the water” wybrały się w podróż łodzią podwodną na głębiny oceaniczne. Podczas tej podróży poznały piękne podwodne zwierzęta, tańczyły, śpiewały, pomagały smutnej meduzie odnaleźć przyjaciół, a nawet przygotowały teatrzyk. Dzieci kolorowały meduzę śpiewając piosenkę „Jellyfish”. Chętnie grały też w grę planszową, podczas której miały za zadanie zebrać wszystkie poznane morskie zwierzęta. W ostatnim dniu projektu przedszkolaki przygotowały niespodziankę dla Małej Mrówki i zabrały ją do profesjonalnego sklepu dla akwarystów morskich, gdzie wszyscy mogliśmy podziwiać piękno naszych podwodnych przyjaciół. To była niesamowita przygoda, która na długo pozostanie w naszych sercach.

Ciekawe zajęcia

AKADEMIA AQUAFRESH
Nasze przedszkole bierze udział w programie  Akademia Aquafresh. O ząbki przedszkolaczki dbają codziennie, ale w tym tygodniu poświęciliśmy szczególną uwagę higienie jamy ustnej. Przez cały tydzień starszaki zdobywały różne sprawności związane z tematem, m. in. dowiedziały się skąd się biorą zęby, dlaczego trzeba wymieniać szczoteczkę, jakie produkty należy jeść, a jakich unikać, aby Robaczek Próchniaczek nie zakradł się do ząbków. Starszaczki wykonały pracę plastyczną „Zdrowe ząbki” przy użyciu pianki do golenia i kleju. Uwieńczeniem i podsumowaniem całego tygodnia było wyjście do gabinetu stomatologicznego, należącego do mamy naszej Marcelinki. Serdecznie dziękujemy pani Kindze za zaproszenie oraz ciekawe zajęcia, dzięki którym dzieci poznały pracę stomatologa i oswoiły się z gabinetem i przyrządami wykorzystywanymi w pracy dentysty.

EKSPERYMENTY – PAROWANIE, SKRAPLANIE, KOSTKI LODU

Omawiając proces obiegu wody w przyrodzie, wykonaliśmy doświadczenie, które pomogło zrozumieć dzieciom proces parowania oraz skraplania wody. Badaliśmy również wpływ różnych substancji na szybkość topnienia lodu.

KĄCIK PRZYRODY
W naszym przedszkolu pachnie już wiosną. Zarówno maluszki, jak i starszaki sadziły cebulki, pietruszkę, fasolę oraz siały zboże, szczypiorek i rzeżuchę. W kąciku przyrody mamy również żonkile, stokrotki, pierwiosnki, szafirki, hiacynty i bazie. Zieleninka z naszego kącika przyrody jest wykorzystywana w kuchni przedszkolnej do zup i kanapek.


PIRAMIDA ŻYWIENIOWA
„W zdrowym ciele zdrowy duch” – starszaki poznawały piramidę żywieniową. Wykorzystując gazetki reklamowe szukały produktów spożywczych, które następnie wycinały i umieszczały w odpowiednich miejscach piramidy. Dzieci w tym dniu przygotowały sałatkę jarzynową, którą poczęstowały również swoich młodszych kolegów podczas wspólnego podwieczorku.

POZNAWANIE POJEMNOŚCI NACZYŃ

BAWIMY SIĘ W LEKARZA
Podczas zajęć dzieci zapoznały się z akcesoriami potrzebnymi lekarzowi do wykonania swojego zawodu. Doskonale wiedziały do czego dany przedmiot służy. Przedszkolaki również opowiedziały swoje odczucia podczas wizyty w gabinecie lekarskim. W trakcie zabawy „W gabinecie lekarskim” dzieci były zarówno panem doktorem jak również pacjentem. Otrzymały fartuch lekarski jak również akcesoria np. plasterki, strzykawki oraz recepty. Podczas zabawy oraz zajęć przedszkolaki dowiedziały się jak należy zachować się w gabinecie lekarskim , oraz pogłębiły swoje umiejętności prowadzenia dialogu i ogrywania ról: lekarz-pacjent . Wzbogaciły również wiedzę na temat znaczenia zawodu lekarza.

Zajęcia warsztatowe

CO NAM DAJĄ ZWIERZĘTA? – ROBIENIE MASŁA

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato

Zajęcia dodatkowe

ZAJĘCIA CERAMICZNE

ZAJĘCIA MUZYCZNE

 

Luty 2017

Ważne wydarzenia

TEATRZYK
Wspólnie z naszymi przyjaciółmi z zerówki ze SP w Tęgoborzy oglądaliśmy teatrzyk pt. „Jak Wróbelek Elemelek nie mógł dotrzeć na wesele” w wykonaniu Teatru KIKI – MORA z Jaworzna. Spektakl był bardzo ciekawy i przepełniony humorem, a dzieci brały w nim aktywny udział. Uśmiechy nie znikały z twarzy zachwyconych małych widzów.

DZIEŃ PIZZY
9 lutego obchodziliśmy światowy dzień pizzy. Z tej okazji dzieci z grupy starszej poznawały kraj, z którego pizza pochodzi – Włochy. Starszaki zapoznały się z położeniem geograficznym i niezwykłym kształtem tego kraju, poznały ważniejsze miasta i zabytki, a także włoskie smaki i zapachy. Dziewczynki wykonały dla siebie makaronowe korale, a chłopcy makaronowe muszki. Uwieńczeniem tego wspaniałego dnia było przyrządzenie pizzy, którą wszystkie przedszkolaczki zajadały z wielkim apetytem podczas podwieczorku.

DZIEŃ KOTA
17 lutego obchodziliśmy „Światowy Dzień Kota”. W tym dniu przedszkolaczki mogły przynieść do przedszkola pluszowe kotki, figurki, kocie gry i książeczki. Niektóre dzieci nawet przebrały się za koty. Nie zabrakło kocich zabaw, piosenek i konkurencji, a dzieci poznały różne ciekawostki z życia tych zwierząt.

SERDUSZKA DLA MARCINKA
Marcinek ma dopiero 8 lat, a już przyszło mu się zmagać z ciężką chorobą nowotworową. Dlatego aby choć trochę rozjaśnić jego trudne dni, Klub Aktywnych Mam zorganizował akcję „By zasypać Marcinka miłością”, w której proszono o stworzenie własnej bądź kupienie gotowej kartki z życzeniami urodzinowymi dedykowanymi specjalnie dla chłopca. Dzieci z grupy starszej również przygotowały swoją kartkę pełną serduszek. Marcinkowi życzymy dużo zdrowia i siły do dalszej walki z chorobą.

Prace plastyczne

PODWODNY ŚWIAT

Ciekawe zajęcia

ZIMOWE EKSPERYMENTY
Podczas przeprowadzania zimowych eksperymentów dzieci z grupy starszej badały właściwości lodu i śniegu, m. in. wpływ temperatury na szybkość procesu topnienia oraz zmianę objętości w zależności od stanu skupienia wody. Sprawdziliśmy także czy śnieg jest czysty oraz poznaliśmy prosty sposób na oczyszczenie brudnej wody, która powstała w wyniku topnienia śniegu w słoiku. Na koniec dzieci wykonały małe igloo z plastikowych kubeczków i kulek waty.

EKSPERYMENTY Z BARWIENIEM KWIATÓW

INSTRUMENTY WODNE
Zarówno maluszki jak i straszaki zajmowały się tematem wody. Wykorzystaliśmy kilka szklanych butelek po soczku oraz duże słoiki napełnione wodą do stworzenia wodnych instrumentów. Chętnych, którzy chcieli zagrać na takim instrumencie nie brakowało.


TŁUSTY CZWARTEK
Z okazji tłustego czwartku postanowiliśmy upiec faworki. Dzieci bardzo zaangażowały się w prace. Podczas podwieczorku mogliśmy delektować się naszymi wypiekami.

Zajęcia dodatkowe

ZAJĘCIA MUZYCZNE
Podczas zajęć muzycznych dzieci poznały kolejne niezwykłe instrumenty – tym razem o delikatnym brzmieniu: dzwoneczek muzyczny Shanti, grające misy Asam oraz dzwoneczek wodny. Spokojne dźwięki instrumentów oraz zwiewne, kolorowe chusty miały działanie wyciszające i relaksacyjne.

ZAJĘCIA CERAMICZNE

 

Styczeń 2017

Ważne wydarzenia

BAL KARNAWAŁOWY
13 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy, który poprowadził profesjonalny wodzirej. Sala starszaków zmieniła się   w piękną salę balową, a dzieci w przepięknych strojach z radością uczestniczyły w zabawach tanecznych i konkursach.

TEATRZYK
Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem oglądały teatrzyk pt. ”Królowa śniegu” przedstawiony przez grupę teatralną ART CINEMA z Męciny.

Prace plastyczne

KOTYLIONY

MASKI KARNAWAŁOWE

PIESKI

BABCIA I DZIADEK

Ciekawe zajęcia

 

EKSPERYMENTY Z WODĄ
Maluszki poznały nowy żywioł – wodę, przeprowadzając wodne eksperymenty. Dzieci sprawdzały czy woda może „przechodzić” po papierowym ręczniku oraz zrobiły mały wulkan przy użyciu sody.

PRACA W KUCHNI
Maluszki poznawały zawód kucharki. Z tej okazji wybraliśmy się z wizytą do naszej przedszkolnej kuchni. Pani kucharka pokazała nam kuchenne sprzęty i opowiedziała o swojej pracy.

POZNAJEMY KOSMOS
Przez cały tydzień grupa starsza zgłębiała tajniki kosmosu. Poznawaliśmy planety Układu Słonecznego, śpiewaliśmy piosenkę o ufoludkach i stworzyliśmy komiczną grę planszową. Najwięcej frajdy dzieci miały jednak przy konstruowaniu i ozdabianiu rakiety, która na stałe znalazła miejsce w naszej sali.

ZABAWY Z BALONAMI
Dzieci uwielbiają odkrywać nowe rzeczy i zjawiska, dlatego chętnie przeprowadzają różne eksperymenty. Tym razem obserwowaliśmy wpływ temperatury na objętość powietrza, wykorzystując szklane butelki, balony oraz miski z wodą – gorącą i zimną. Posługując się balonami starszaki doskonaliły również umiejętność przeliczania oraz stosowania liczebników porządkowych.

ZABAWY NA ŚNIEGU
Spacery i zabawy na dworze również w okresie zimowym są niezbędne dla zachowania prawidłowej odporności małych organizmów,      a przy tym sprawiają naszym podopiecznym ogromną frajdę. Dzieci z radością biegały po śniegu, tropiąc ślady kolegów i zjeżdżały na sankach z naszej podwórkowej „górki”. Przedszkolaczki pamiętają również o ptakach, którym pomagają przetrwać mroźny czas.

Zajęcia warsztatowe

PIECZENIE BUŁEK
Zainspirowane wizytą w kuchni maluszki postanowiły same zabawić się w kucharzy. Najpierw poznały składniki, jakie są potrzebne do pieczenia chleba, następnie formowały bułeczki i posypywały je ziarnami słonecznika.

CZEKOLADA
Dzieci z grupy młodszej postanowiły przygotować poczęstunek na bal karnawałowy. Samodzielnie przygotowały, mieszały składniki oraz łamały biszkopty. Czekolada wszystkim bardzo smakowała.

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato

Zajęcia dodatkowe

ZAJĘCIA MUZYCZNE
Dzieci z obydwu grup przedszkolnych co tydzień uczestniczą w zajęciach muzycznych z instruktorką – panią Anitą. Podczas jednych   z zajęć przedszkolaczki poznawały niezwykłe instrumenty afrykańskie i indonezyjskie – zapoznały się z ich budową, słuchały  niecodziennych dźwięków i same próbowały na nich grać.

ZAJĘCIA CERAMICZNE – KRASNOLUDEK

Grudzień 2016

Ważne wydarzenia

TEATRZYK

MIKOŁAJ

Przy spektaklu pt. „Przygody Janka i Dziadka Mroza”, w wykonaniu Teatru PINOKIO z Nowego Sącza, przedszkolaki rozpoczęły oczekiwanie na spotkanie ze Św. Mikołajem. Dzieci powitały miłego gościa z wielkim entuzjazmem – śpiewały Mikołajowi piosenki i oczywiście wszyscy dostali piękne prezenty.

WIGILIA
Biały obrus, sianko, świeca, opłatki i świąteczna, serdeczna atmosfera… maluszki, starszaki oraz wszyscy pracownicy przedszkola spotkali się, aby złożyć sobie życzenia świąteczne i połamać się opłatkiem.

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE
W przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia pomogli nam rodzice, którzy podczas warsztatów wykonali wraz z dziećmi piękne ozdoby świąteczne. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wspólna pracę.

KONKURS EKO-OZDOBA
W naszym przedszkolu został zorganizowany Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Eko-ozdoba choinkowa”. Otrzymaliśmy 55 prac z różnych części Polski. Biorąc pod uwagę stopień kreatywności, pomysłowość i jakość wykonania, komisja oceniająca postanowiła wszystkim uczestnikom konkursu przyznać dyplomy. Serdecznie dziękujemy dzieciom oraz ich opiekunom za zainteresowanie naszym konkursem.

JASEŁKA

Z ŻYCZENIAMI BOŻONARODZENIOWYMI

Prace plastyczne

ŚWIĘTY MIKOŁAJ

FAJERWERKI

CUKROWE PEJZAŻE

SZOPKA

SYLWESTROWA CZAPKA

Ciekawe zajęcia

KLASYFIKUJEMY

WĘGLOWA OPOWIEŚĆ

WŁAŚCIWOŚCI LODU

Zajęcia warsztatowe

OZDOBY CHOINKOWE
Okres przedświąteczny to pracowity czas dla przedszkolaków. Dzieci samodzielnie wykonywały różnorodne ozdoby, aby udekorować choinki w swoich salach.

UBIERANIE CHOINKI
„Stała pod śniegiem panna zielona, nikt prócz zająca nie kochał jej. Nadeszły Święta i przyszła do nas, pachnący gościu prosimy wejdź…”.Przedszkolaczki z wielką radością powitały w swoich salach „zielonego gościa”, który przystrojony przez dzieci będzie im towarzyszył przez kilka tygodni.

PIERNICZKI
W naszym przedszkolu już „pachnie” świętami. Nasi mali, pracowici kucharze z wielkim zapałem robili pierniczki na choinkę i ciasteczka, którymi częstowali rodziców podczas jasełek.

 

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato

Zajęcia dodatkowe

GIMNASTYKA KOREKCYJNA

ZAJĘCIA RYTMICZNE

ZAJĘCIA CERAMICZNE

Listopad 2016

Ważne wydarzenia

ANDRZEJKI
W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową w Tęgoborzy dzieci z oddziału „0” odwiedziły nasze przedszkole. Grupa starsza wspólnie z gośćmi uczestniczyła w zabawach i wróżbach andrzejkowych, następnie dzieci zjadły wspólnie podwieczorek.

MARZYCIELE – BEZPIECZEŃSTWO
Nasze przedszkole odwiedziła Grupa Teatralna „Marzyciele” ze SP w Tęgoborzy. Młodzi artyści w ciekawy sposób przedstawili przedszkolakom najważniejsze zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz zachęcali do stosowania odblasków.

BAL JESIENNY
W pięknych, jesiennych strojach, w doskonałych nastrojach małe i duże przedszkolaki uczestniczyły w jesiennych konkursach i zabawach. Podczas balu zostały wręczone dyplomy i nagrody wszystkim uczestnikom konkursu „Jesienne pomysły”.

WYSTĘP W GIMNAZJUM
Dzieci z grupy starszej wzięły udział w VII Koncercie Pieśni i Piosenki Patriotycznej zorganizowanym przez Gimnazjum w Tęgoborzy. Mali artyści przed występem byli trochę stremowani, ale ma scenie potrafili się zmobilizować – zaśpiewali piosenkę i zatańczyli krakowiaka, za co zostali nagrodzeni głośnymi brawami.

Prace plastyczne

DZIEŃ I NOC

FIGURAKI

GÓRNICZE CZAKO

MALUSZKOWE MISIE

NIETOPERZE

PŁOMYK

POLSKI ZNAK – FLAGA

Ciekawe zajęcia

TEATR CIENI

ZABAWY Z OGNIEM

Zajęcia warsztatowe

SAŁATKA OWOCOWA
Zdrowo, pysznie, kolorowo – przedszkolaki uwielbiają zajęcia kulinarne. Tym razem przygotowały na podwieczorek sałatkę owocową.

Poczytaj mi mamo,poczytaj mi tato

Zajęcia dodatkowe

ZAJĘCIA RYTMICZNE

ZAJĘCIA CERAMICZNE

Październik 2016

Ważne wydarzenia

CMENTARZ

Przed uroczystością Wszystkich Świętych przedszkolaki odwiedziły parafialny cmentarz. Dzieci zatrzymały się przy grobach żołnierzy, gdzie zapaliły znicze i odmówiły modlitwę.

TEATRZYK

Nasze przedszkole odwiedziła Agencja Artystyczna „Uśmiech” z Krakowa, przedstawiając „Legendę o Smoku Wawelskim” w humorystyczny sposób.

RACHÓW

Korzystając z przepięknej jesiennej pogody, grupa Pszczółek wybrała się na wycieczkę do lasu. Droga była daleka i mecząca, ale trud został wynagrodzony. Dzieci z zachwytem podziwiały widoki z góry Rachów, nasłuchiwały śpiewu ptaków oraz szukały leśnych skarbów.

JESIENNE POMYSŁY

Jak co roku w naszym przedszkolu został zorganizowany jesienny konkurs plastyczny. Dzieci wraz z rodzicami przygotowały przepiękne prace, wykorzystując materiał przyrodniczy (skarby jesieni).

PASOWANIE

Podczas uroczystości Pasowania na Przedszkolaka nowe dzieci stały się prawdziwymi przedszkolakami. Obie grupy przedstawiły krótki program artystyczny, zostały również nadane nazwy grupom: Biedronki i Pszczółki.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dzieci przygotowały krótką akademię oraz wręczyły wszystkim paniom pieczone przez siebie muffinki.

WYJŚCIE DO LASU

Prace plastyczne

JESIENNA FRYZURA

JESIENNE DRZEWO

KOLOROWA TĘCZA

KOTKI DWA

ŚLIMACZKI

Ciekawe zajęcia

EKSPERYMENTY Z WODĄ

JESIENNE RACHUNKI

JESIENNE ZABAWY NA PODWÓRKU

KASZTANKOWE RACHUNKI

KULA ZIEMSKA

OGLĄDAMY BAJKI

SMAKI JESIENI

Zajęcia warsztatowe

SAŁATKA JARZYNOWA

Kształtując zdrowe nawyki żywieniowe zachęcamy naszych podopiecznych do spożywania warzyw. Starszaki przygotowały sałatkę jarzynową na podwieczorek dla wszystkich dzieci.

JESIENNE PRZETWORY

Zima już blisko, dlatego przedszkolaczki zaczęły gromadzić jesienne przetwory. Smaczne i zdrowe kompoty posłużą nam zimą.

PIECZENIE CHLEBA

Pszczółki wcieliły się w rolę małych piekarzy – z zapałem przygotowały ciasto i obserwowały wzrost chleba. Pachnące kromeczki prosto z pieca bardzo smakowały wszystkim dzieciom.

MUFFINKI

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato

Zajęcia dodatkowe

GIMNASTYKA KOREKCYJNA

ZAJĘCIA CERAMICZNE

Wrzesień 2016

Ważne wydarzenia

STRAŻ POŻARNA

Dzieci z grupy starszej odwiedziły Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Przedszkolaczki były zachwycone ciekawymi warsztatami, a na koniec otrzymały Certyfikat Małego Strażaka.

POLICJA WODNA

Ogromną radość naszym przedszkolakom sprawiło spotkanie z funkcjonariuszami Policji Wodnej, którzy przypłynęli do nas z Rożnowa łodzią policyjną. Bardzo dziękujemy za pożyteczne rady, super atrakcje i gadżety.

ZABAWY PRZY SZKOLE

Kiedyś przedszkolaki będą uczniami, dlatego już dzisiaj dzieci z grupy starszej poznały drogę do szkoły oraz uczestniczyły w zabawach na placu przy Szkole Podstawowej w Tęgoborzy.

POLICJA

Naszymi gośćmi byli policjanci z Komendy Policji w Łososinie Dolnej , którzy zapoznali nas z zasadami bezpieczeństwa za co im serdecznie dziękujemy.

ODPUST PARAFIALNY

Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w procesji z darami podczas uroczystości odpustowych ku czci Matki Bożej Juścieńskiej.

KINO – JAZDA

Jak co roku przedszkolaki wzięły udział w Festiwalu Filmów dla dzieci i młodzieży Kino Jazda. Spotkanie z bajkowymi postaciami i obejrzenie filmów konkursowych pozostanie w pamięci do kolejnego Festiwalu.

 

Prace plastyczne

PLANETA ZIEMIA

SYGNALIZATOR

WARZYWA

Z BIEGIEM WISŁY

ŻYWIOŁY-OGIEŃ

Ciekawe zajęcia

KONTRAKT DOBREGO ZACHOWANIA

PRZEJŚCIE NA PASACH

MALUSZKOWE ZBIORY