Nasze przedszkole

Tęgoborze to spokojna, malownicza miejscowość położona nad Jeziorem Rożnowskim, pełna lasów, sadów i łąk. W jej sercu znajduje się piękny, zabytkowy budynek  z końca XIX  wieku – właśnie tu mieści się nasza „Bajka”.

Rodzinna atmosfera

Przedszkolaki w dwóch oddziałach – maluszki i starszaki, spędzają tu czas w rodzinnej atmosferze, wszystkie dzieci spotykają się na jadalni podczas wspólnych posiłków, które często same przygotowują. Jesienią nasi podopieczni zawsze robią przetwory na zimę: kiszone ogórki, sałatki, kompoty. W okresie świąt Bożego Narodzenia pieczemy ciasteczka i pierniczki, którymi dzieci częstują swoich najbliższych podczas jasełek. W Tłusty Czwartek tradycyjnie dzieci przygotowują pyszne faworki. Ponadto pieczemy zdrowy, pełnoziarnisty chleb, robimy masło w masielnicy, przygotowujemy kolorowe kanapki, koreczki, sałatki. Dzięki temu dzieci przełamują niekorzystne stereotypy żywieniowe, cieszą się z wykonanej pracy, uczą się zasad higieny oraz poszanowania dla pracy pani kucharki, która codziennie przygotowuje trzy zdrowe i smaczne posiłki dla  dzieci. W okresie bożonarodzeniowym wszystkie przedszkolaki gromadzą się wokół choinki na wspólnym kolędowaniu i muzykowaniu. Gasimy wtedy światło, zapalamy świece i śpiewając kolędy, tworzymy jedną, wielką rodzinę.

Bliski kontakt z przyrodą

Położenie przedszkola sprzyja prowadzeniu obserwacji przyrodniczych. Przedszkolaki zdążyły się już zaprzyjaźnić z kaczkami, które pływają po jeziorze w pobliżu przedszkola. Czasami odwiedzają nas także łabędzie, które chętnie częstują się okruchami chleba, przyniesionymi przez dzieci. W naszym ogródku rosną piękne kwiaty – szczególnie wiosną nasi podopieczni chętnie tu zaglądają i zachwycają się pierwszymi przebiśniegami, krokusami, żonkilami i tulipanami. Latem częstujemy się pysznymi wiśniami, które rosną za oknem starszaków, a jesienią robimy korale z jarzębiny z naszego ogródka. Przedszkolaki dbają takżeo swoje grządki, na których siały koperek, pietruszkę, szczypiorek i cebulę – dzieci obserwowały wzrost zasianych roślin i uczyły się odróżniać je od chwastów podczas pielenia. Wokół przedszkola rosną piękne lipy, które jesienią usypują kolorowy dywan z liści na naszym podwórku, latem kwitną wydzielając przyjemny zapach, a podczas upałów dają schronienie przed słońcem. Okazałe drzewa stanowią także mieszkania dla ptaków, które rano pięknym śpiewem witają przedszkolaków i ich rodziców. Za ten ptasi koncert nasi skrzydlaci przyjaciele otrzymują nagrodę zimą w postaci smakołyków, jakie dzieci chętnie przynoszą do karmników wokół przedszkola. Obserwacjom przyrodniczym sprzyjają także liczne spacery i wycieczki do lasu, sadu, na łąkę.Podczas takich wyjść często znajdujemy różne przyrodnicze skarby (kasztany, żołędzie, liście, bazie i inne), które wzbogacają kąciki przyrodnicze lub są wykorzystywane do prac plastyczno-technicznych. Odwiedzamy również zagrodę przy plebanii, w której mieszka osiołek, kozy, owce, kucyki. Przedszkolaki wiedzą jak należy dbać  o przyrodę. Co roku bardzo chętnie biorą udział w akcji „Sprzątanie świata” , podczas której zbierają śmieci w najbliższej okolicy przedszkola. Realizujemy także  projekt „Czyste powietrze wokół nas”, dzięki któremu nasi podopieczni poznali źródła zanieczyszczeń powietrza, w tym negatywne skutki palenia papierosów, zarówno dla palacza, jak i otoczenia. Jesteśmy „Kubusiowymi przyjaciółmi natury” – nie tylko dbamy o rośliny
i zwierzęta, ale też sami zdrowo się odżywiamy.

Ruch to zdrowie

U dzieci w wieku przedszkolnym występuje naturalny „głód ruchu”. Ruch jest czynnikiem, który stymuluje rozwój fizyczny, społeczny i emocjonalny. Dzieci podświadomie dążą do zaspokojenia tej potrzeby, dlatego chętnie uczestniczą w licznych zabawach i grach ruchowych oraz ćwiczeniach gimnastycznych, organizowanych w sali, na dużym podwórku przedszkolnym, bogato wyposażonym placu zabaw bądź na boisku sportowym „Orlik”, z którym sąsiadujemy. Co tydzień odbywają się także zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, prowadzone przez specjalistę.

Potrzeba ruchu zaspokajana jest również dzięki zajęciom tanecznym lub rytmicznym, które prowadzą instruktorzy tańca nowoczesnego lub rytmiki. Ruch taneczny ma bardzo istotny wpływ na harmonijny rozwój wszystkich sfer osobowości dziecka. Ekspresja ruchowa pojawia się często spontanicznie, jako reakcja na usłyszaną muzykę.

U małych dzieci bardzo ważne jest usprawnianie motoryki małej. Sprawność manualna rozwijana jest poprzez swobodne zabawy, zajęcia sterowane, prace plastyczno – techniczne, zabawy paluszkowe. W naszym przedszkolu odbywają się warsztaty ceramiczne. Dzieci bardzo lubią pracę z gliną, a dzięki jej wyrabianiu, wałkowaniu, toczeniu, lepieniu ćwiczą paluszki, doskonalą koordynację wzrokowo-ruchową, rozwijają wyobraźnię, ćwiczą koncentrację uwagi, wyrażają swoje emocje i wzmacniają poczucie własnej wartości.

W naszym przedszkolu prowadzone są również zajęcia logopedyczne – grupowe i indywidualne, w zależności od potrzeb dzieci. Przedszkolaki uczą się także języka angielskiego poprzez zabawy, gry, piosenki, rymowanki i bajki.

Czytamy

W czasach kiedy telewizja, tablety, smartfony i inne urządzenia cyfrowe są wszechobecne, staramy się pokazać dzieciom inny, bardziej wartościowy sposób spędzania wolnego czasu. Codzienne czytanie wspiera harmonijny rozwój dziecka, zaspokaja jego potrzeby emocjonalne, rozbudza wyobraźnię, rozwija zdolności językowe, a przy tym buduje pozytywną więź między czytającym, a słuchaczem. Dlatego też od lat w naszym przedszkolu prowadzimy akcję „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”, a ostatnio w czytanie dzieciom włączyliśmy także innych partnerów: babcie, rodzeństwo, grupę wolontariatu z gimnazjum. Codziennie podczas poobiedniego odpoczynku nauczycielki w obu grupach czytają dzieciom bajki, często przedszkolaki przynoszą swoje książki z domu, aby koledzy mogli poznać ich ulubione opowieści. Posiadamy również bogaty zasób słuchowisk, do których nasi podopieczni bardzo chętnie wracają.

Pomagamy

Staramy się zaszczepić w małych, dziecięcych serduszkach pierwiastek dobra, który (mamy nadzieję) już zawsze będzie obecny w ich życiu. Udział w akcjach charytatywnych rozwija u przedszkolaków empatię, uwrażliwia na potrzeby innych, integruje ze środowiskiem i uczy, że wspólnymi siłami możemy zdziałać więcej. Przedszkolaki co roku uczestniczą w akcji „Góra grosza”. Dzieci nie tylko przynoszą drobne monety, ale też uczestniczą w ich segregacji, liczeniu, pakowaniu i wysyłaniu. Wiedzą, że dzięki swojej „pracy” robią coś dobrego, pomagają rówieśnikom, którzy nie mają tyle szczęścia co one. Zbieramy także plastikowe nakrętki (akcja „I Ty możesz pomóc”), dzięki którym można zakupić wózki inwalidzkie dla chorych dzieci.

Współpraca ze środowiskiem

Od wielu lat prowadzimy bliską współpracę ze środowiskiem lokalnym. Co roku przedszkolaki biorą udział w Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej, organizowanym przez Gimnazjum w Tęgoborzy. Dzięki temu dzieci już od najmłodszych lat poznają trudną historię swojej ojczyzny, uczą się pieśni narodowych oraz tańców ludowych. Dodatkowo występ przed szeroką publicznością, obok chórów męskich, żeńskich, młodzieżowych, wokalistów oraz orkiestry, sprzyja przełamywaniu nieśmiałości, strachu oraz daje dzieciom poczucie, że uczestniczą w czymś bardzo ważnym.

Utrzymujemy bliskie kontakty ze Szkołą Podstawową, do której w przyszłości będą uczęszczać absolwenci przedszkola. Dzieci z oddziałów przedszkolnych w obydwu placówkach często się odwiedzają i spędzają wspólnie czas: na placu zabaw obok przedszkola i szkoły, w sali przedszkolnej, podczas konkursów i zabaw organizowanych z okazji andrzejek i dnia dziecka.  Ponadto zapraszamy naszych przyjaciół na wspólne oglądanie objazdowych teatrzyków, które co miesiąc goszczą w naszym przedszkolu. Z kolei starszaki mają możliwość uczestniczenia w zajęciach w klasie pierwszej. Szkoła nie jest już obcym miejscem dla naszych wychowanków. Dzięki temu łatwiej będzie im się zaadaptować, gdy rozpoczną naukę jako uczniowie.

Prowadzimy współpracę z PWSZ w Nowym Sączu. Podczas praktyk pomagamy studentom zdobyć niezbędne doświadczenie potrzebne w pracy nauczyciela, kierujemy, podpowiadamy, dajemy przykład. Dzieci miały też okazję odwiedzić uczelnię, w której  brały udział w warsztatach plasycznych.

Ponadto współpracujemy z ośrodkiem zdrowia, strażą pożarną, młodzieżową drużyną pożarniczą, szkołą ponadgimnazjalną. Co roku w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie kolędujemy do naszych przyjaciół z życzeniami świątecznymi i drobnymi upominkami.

Opracowała: Bożena Pajor